הרחבת בז"ן הוקפאה- אנחנו ממשיכים לעבוד

ניצן מתן

 ביום שלישי שעבר הושג תקדים היסטורי: המועצה הארצית לתכנון ובנייה הסכימה לדון מחדש בתכניות להרחבת בתי הזיקוק. זהו מהלך תקדימי מכיוון שההחלטה להרחבת בתי הזיקוק בשיעור של 20% אושרה פה אחד על ידי ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. כל חבר בוועדת התכנון רשאי לדרוש דיון חוזר בהחלטה, בתנאי שהיו לה מתנגדים. במצב של החלטה פה אחד לא ניתן לבצע דיון מחודש, אלא אם כן ישנו מידע חדש וקריטי שלא היה קיים בפני וועדת התכנון.

עמותות העוסקות בנושא בז"ן במפרץ חיפה (אומ"ץ, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה) לא התייאשו, פנו והציגו ליועץ המשפטי לממשלה מידע חדש, וביקשו ממנו לאשר למועצה הארצית לערוך דיון חדש בהרחבת בז"ן. הבקשה הסתמכה על כך שמידע רב ומשמעותי לא הובא לידיעת חברי המועצה. הנתון החשוב ביותר שהוצג הוא העובדה שבתי הזיקוק התכוונו להגדיל את נפח הזיהום שנפלט לאטמוספרה ב- 13%, זאת בניגוד מוחלט להוראת המועצה הארצית לתכנון ובנייה שקבעה שההרחבה תיעשה בתנאי שנפח הזיהום לא יגדל.

לשכת היועץ המשפטי לממשלה הסכימה עם עמדת העמותות ואף הוסיפה מידע חדש המתאר 43 אירועים חמורים של זיהום אוויר חריג שהתרחשו בשנים האחרונות במתחם בז"ן, ולא הובאו לידיעת הציבור והמועצה הארצית לתכנון ובנייה. לקראת הדיון, שנערך ביום שלישי האחרון 17.1.2017, אספו חברי התא של מגמה ירוקה בחיפה נתונים ומסמכים רבים נוספים המראים על שורה ארוכה של תקלות ובעיות שלא היו חשופות בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. להבנתנו, העברת המידע לגבי הסתרת נתונים קריטיים בהליך התכנוני גרמו לחברי המועצה הארצית לשנות את דעתם, כך שנכון לעכשיו ההרחבה מוקפאת. במידה שלא ייפתרו הסוגיות החדשות שהתגלו ייפתח ההליך התכנוני מחדש בחודש מרץ.

התקדים חשוב ודרמטי. למרות זאת, אין אנו מחכים בשקט אלא ממשיכים לדרוש פיקוח יעיל ואפקטיבי על בתי הזיקוק, כך שזיהום האוויר יֵרד לרמה המינימלית האפשרית. כחלק מעשייה זו, ובשיתוף עם עמותת המשמר החברתי, הוגשו בקשות לקבלת מידע על בתי הזיקוק. בקשה אחת הוגשה לעיריית חיפה, לקבלת אישורי כיבוי האש, האישורים והדרישות לניהול החומרים המסוכנים במתחם המפעלים. הבקשה השנייה הוגשה למשרד להגנת הסביבה, והיא מבקשת שורה של מסמכים העוסקים בניהול הסביבתי של בתי הזיקוק.

נכון, יש כאן תקדים חשוב ודרמטי. אבל, אנחנו לא תמימים ולא מחכים לאף אחד: נמשיך לדרוש ולפעול להורדת זיהום האוויר וצמצום התעשייה המזהמת במפרץ חיפה.

שבר יגור והעתקים פעילים.jpeg

אחת מהטענות של בתי הזיקוק היא ש"אין סיכון לרעידות אדמה באזור בתי הזיקוק" ושאין צורך לבצע מיגון מיוחד מרעידות אדמה. הנתון הזה סותר את המידע של המכון הגאולוגי. מיגון מפעלים מרעידות אדמה אינו בחירה: חייבים לבצע אותו בהתאם לרמת הסיכון שהוגדרה על ידי המכון הגאולוגי.
 במפה הזו שנעשתה על בסיס הנתונים של המכון הגאולוגי רואים בבירור שהאזור של בתי הזיקוק מועד לרעידות אדמה ולפי ההגדרות של המדינה יש למגן את המפעלים הקרובים לו כנגד רעידות אדמה חזקות.  המידע לגבי הסיכון מרעידות אדמה לא הובא לידיעתה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה שהייתה תחת הרושם שהנושא הוסדר.
יש לזכור שלפי המחקר בארץ ובעולם בתי זיקוק הם גורם תעשייתי מזהם ביותר שהאוכלוסייה הקרובה להם סובלת מעודף בתחלואה מסוגים שונים ובעיקר בתחלואה בסרטן, מחלות לב-ריאה ואסטמה. מידע זה מגביר את הצורך לפיקוח הדוק על בתי הזיקוק בכדי לצמצם ככול האפשר הנזק הסביבתי הנגרם מזיקוק נפט.

 

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה איכות סביבה, בתי זיקוק נפט, דיור ציבורי, המשרד להגנת הסביבה, העיר חיפה, כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s