ביוב בחופי תל אביב

ניצן מתן

מזה כשנתיים אני חבר במועדון קייקים שנמצא ביפו. מגיעים בבוקר מוקדם, עושים קצת מתיחות ויוצאים לחתור. החתירות הללו מספקות מבט מעניין על קו החוף של תל אביב, כמעין תמונות מראָה שבהן רואים את החוף והבניינים מהים. בחתירה הלוך חזור ישנה תופעה קבועה: כל כמה מאות מטרים יש קו של קצף ובועות שיוצא מאזור החוף, ונמשך מאות מטרים לתוך הים. התופעה בולטת במיוחד בימים של ים שקט, כשהגלים לא מערבלים את המים. אבל, רואים את התופעה גם בימי החורף.

לא במקרה בדקתי את מקור התופעה הזו. בתל אביב, כמו בערי חוף אחרות בארץ, ישנה הפרדה בין צנרת הניקוז לצנרת הביוב. צנרת הניקוז תפקידה להזרים מי גשמים לים, וצנרת הביוב מיועדת להעביר את הביוב למכון לטיהור השפכים. בתל אביב, הצנרות הללו סמוכות זו לזו, וממש מתחת לטיילת ישנו קו ביוב שאותו חוצים קווי ניקוז. בחורף, המערכת כולה גולשת, וביוב מעורבב עם ניקוז נשפך לים. בקיץ, חלק של המנקזים התל-אביבים מזרימים באופן קבוע נפח נמוך של נוזלים לחוף הים. ממספר בדיקות מעבדה שביצעתי בנוזלים אלו התגלו חיידקים האופייניים לביוב (קוליפורמים צואתיים, סטרפטוקוקוס צואתי ואֶשֶרֵיכִיָה קוֺלִי). ריכוז החיידקים שנמצא היה כזה, שאִלוּ היו מים אלו מי בריכת שחיה הייתה נאסרת הרחצה בהם. אומנם, אין תקן לריכוז החיידקים הללו בחול שעל שפת הים. אבל, נראה שישנו חשש סביר שילד המשכשך במים אלו יפַתח חום גבוה המלווה בשלשול חריף.

השבוע, ביום שלישי בזמן החתירה, היה ריח חריף של ביוב באזור ה"רויאל ביץ'". לאחר החתירה חבר שלח לי תמונות קשות של נפח נוזלים גבוה בצמוד ל"בננה ביץ'".

סביר להניח שאם במרחק של כ-300 מטרים לתוך הים הריח היה חריף, הרי באי המסעדה והמתרחצים סבלו ממנו קשות. הדבר המתסכל ביותר בסיפור הזו הוא, שאין זו הפעם הראשונה שהדבר קורה בתל אביב, ועיריית תל אביב קיבלה על כך תלונות (גם ממני) בשנים הקודמות. מקור הנוזלים הוא ברור: עסקים, כגון מוסכים, או מכוני שטיפת רכב מזרימים נוזלים למערכת הניקוז, ואלו זורמים דרך הצנרת לים. הסמיכות של צנרות הביוב והניקוז יש בה כדי להסביר את הימצאותם של החיידקים אך הדבר טרם הוכח. הפתרון לבעיה גם הוא פשוט: להפעיל  משאבה בצמוד לחוף, כדי לשאוב את המים המזוהמים ולהעבירם למכון טיהור השפכים. לעיריית תל אביב לא חסר כסף, ובהחלט הגיע הזמן שהיא תידרש לנושא זה לטובת הרוחצים והים.

מפה זו הינה תוצר עבודת מיפוי גיאוגרפי ממוחשב בה סומנו על מפת לווין של Google תשתיות הביוב והניקוז של עיריית תל-אביב-יפו. הסימונים במפה נשארו זהים ככול האפשר לאלו המקוריים ומקור המידע הינו "נספח תשתיות" שהוכן על ידי העירייה כחלק מ "תכנית אב לניקוז תל אביב- יפו נספח ניהול נגר/ נספח מנחה לתכנון פיתוח 22.7.2013" ונמצא באתר האינטרנט של העירייה. האתר המסומן כ "מרפסת יפו" מנקז לשטחו מספר רב של עסקים בשטח קטן באזור שדרות ירושלים ודרך שלמה.

הזנת כיתוב

מפה זו הוכנה על ידי ומסתמכת על מסמך ניהול נגר עילי של עיריית תל אביב שפורסם באתר האינטרנט שלה. המפה "הולבשה" על מפת לווין של Google בה סומנו קווי הצנרת של המסמך המקורי. הצבע וסוג הקו שבו צוינה הצנרת דומים ככול האפשר לאלו שבמפה המקורית. הנקודה המצוינת כ"שער צהוב" היא נקודת יציאה של צנרת נגר עילי המנקזת את אזור שדרות ירושלים ודרך שלמה אזור המתאפיין בריכוז גבוה של עסקים קטנים. סביר להניח שזוהי חלק מהסיבה לנפח הנוזלים הגבוה בנקודה זו כפי שניתן לראות בתמונות המצורפות.

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה איכות סביבה, המשרד להגנת הסביבה, חופים, תל-אביב יפו, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ביוב בחופי תל אביב

  1. פינגבאק: הגשם הראשון: ביוב וצחנה בחופי תל אביב. | הבלוג של ניצן מתן

  2. פינגבאק: הגשם הראשון: ביוב וצחנה בחופי תל אביב | הבלוג של ניצן מתן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s