הערכת השפעת זיהום האוויר הצפוי מאסדת לוויתן

הקדמה

בשנה האחרונה זכיתי ליעץ לתושבי אזור חוף כרמל במאבקם כנגד הקמתה של אסדת הגז לוויתן. חלק מהייעוץ עסק בניתוח ההשפעה הצפויה של זיהום האוויר. חשוב לא פחות נבדקו האמצעים השונים לצמצום וניטור של זיהום האוויר. עיקרי המסקנות מובאות בפסקה הבאה ואת המסמך כולו ניתן להוריד בקישור המצורף.

אציין שוב שאני בעד שימוש מרבי בגז טבעי לצורכי המשק הישראלי. אם זאת התשתית לזיקוק והולכת גז צריכה להיבנות בצורה ראויה המצמצמת סיכונים לאדם ולסביבה ולא כזו שיוצרת סיכונים מיותרים.

כמו יש לציין שמסמך זה נכתב ב- 15.12.2017 וייתכן שחלק מהקשיים המצוינים בו שונו במסגרת ההליך התכנוני.

עיקרי הדו"ח

גז מהווה מקור אנרגיה נקי בהרבה מנפט ופחם, והמעבר בישראל לשימוש בגז במקום פחם  ונפט כמקורות אנרגיה לחשמל הינה יוזמה מוברכת. יחד עם זאת בתי זיקוק לגז אינם נקיים מפליטות. נהפוך הוא, בתי זיקוק לנפט וגז הינם התורמים הגדולים ביותר של פחמימנים לאטמוספירה ואוכלוסיות הגרות בקרבתם נמצאו כסובלות משיעורים גבוהים של מוות בטרם עת ותחלואה עודפת. מדובר בתחלואת סרטן עודפת, תחלואה קרדיווסקולרית עודפת ותחלואת שבץ מוחי עודפת. חשיפה לריכוזים נמוכים ביותר של מזהמים יכולה לגרום לתחלואה בסרטן כך שאין רף בטוח מינימלי לחשיפה לחומרים אלו. בהינתן תנאים מתאימים באטמוספירה מזהמים יכולים לעבור הסעה למרחקים ארוכים ולגרום לתחלואה עודפת באוכלוסיות הנמצאות במרחק רב ממקור הפליטה.

 אסדת זיקוק הגז תמר הינה גורם משמעותי ביותר של פליטות לאטמוספירה והיא פולטת בנזן לאוויר בשיעור הגבוה ב- 308% מסך כל הפליטות של בנזן ביבשה בנוסף לפליטת של מזהמים נוספים בשיעור גבוה. בנזן הוא מסרטן וודאי. הגורם העיקרי לפליטת הבנזן העודפת הינו שימוש בחומרים המונעים את קפיאת הגז הרטוב המוכנסים לצנרת הגז באתר ההפקה. בעת הגעת הגז הרטוב לאסדה מבוצע מחזור של נוגדי הקפיאה במערכת פתוחה לאטמוספירה ממנה נפלט הבנזן. הקמה של אסדת זיקוק צפה בסמוך לאתר ההפקה של הגז הייתה מבטלת את הצורך בשימוש בנוגדי קפיאה כך שפליטת הבנזן הייתה יורדת בצורה משמעותית.

אסדת לוויתן תוכננה להיות מוקמת עם מערכת דומה לזאת של תמר אך לאור המידע על פליטת הבנזן נאמר על ידי משרד האנרגיה שהמערכת תוחלף במערכת סגורה. בהיתרי הפליטה של אסדת לוויתן אין ציון לגבי סוג המערכת כך שאין אפשרות לדעת האם אכן בוצע שינוי זה. כמו כן, בניגוד מובהק להנחיות המשרד להגנת הסביבה, מציינת נובל אנרג'י שבאסדת לוויתן לא תתוקן מערכת לניטור של מזהמים לאטמוספירה, לא תיושם הטכנולוגיה המיטבית למניעת זיהום אוויר ושהצגת מודלים לזיהום אוויר "אינה רלוונטית" במסגרת הגשת הרישיונות להפעלת האסדה. המסמכים שהוגשו במסגרת הבקשה להיתר פליטה לאטמוספירה מכילים רק חלק מהנתונים הנדרשים והמידע המוצג הינו מושחר, חלקי וחסר (נכון לזמן כתיבת מסמך זה ב- 15.12.2017. בתחילת 2018 פורסם מידע נוסף שטרם הוטמע במסמך זה). דרישות רבות המחייבות בהליך היתר הפליטה לא בוצעו או שבוצעו בצורה חלקית ביותר. הנתונים השונים שהוצגו במהלך השנים על ידי באי כוחה של נובל אנרג'י סותרים אלו את אלו, חלק מהדוחות מתעלמים במובהק ממידע רלוונטי ומחייב להערכת ההשפעה על הסביבה וחלקם אף לוקים בחוסר סבירות מהותית. דברים אלו מעלים קושי לגבי אמינות הנתונים ולעיטים נראה כאילו יש בכך יד מכוונת.

בהתחשב במידע זה נראה שאין לאפשר את הקמתה של אסדת לוויתן בסמוך ליבשה לאור החשש מפליטות של מזהמים שיפגעו בבריאות האוכלוסייה. חשש זה מתחזק לאור העובדה שנובל אנרג'י מציינים במפורש שהם אינם מתכוונים לעמוד בדרישות של המשרד להגנת הסביבה בכל הקשור לצמצום של פליטות מזהמים לאטמוספירה ושהם אינם מספקים מידע כלשהו בנוגע למערכת למחוזר נוגדי הקפיאה. שימוש באסדה צפה תמנע את הפליטה העודפת של הבנזן ותרחיק את אסדת הזיקוק מהאוכלוסייה – אנו טוענים שחובה להשתמש בפתרון זה במקום האסדה הקבועה המתוכננת קרוב לחוף.

האם החוף בסכנה מיותרת?

האם החופים היפים של אזור מעגן מיכאל נמצאים בסיכון בגלל הקמתה של אסדת הגז לוויתן? חבל שברכת הגז הטבעי מנוהלת בצורה שנראית כרשלנית ומסכנת לחינם חיי אדם. זיהום האוויר אמור לרדת כתוצאה מהשימוש בגז הטבעי ולא לעלות

 

אודות ניצן מתן

פעיל חברתי מאז קיץ 2011, במסגרות שונות, בהן המשמר החברתי ומגמה ירוקה. מתעסק רבות בנושאי השימוש במשאבי הטבע מהפן הכלכלי והסביבתי כאחד. בוגר תואר ראשון במדעי הים וביולוגיה ימית ברופין. בימים אלו מסיים תאור שני עם תזה במחלקה לגיאוגרפיה וסביבה בבר אילן וממשיך ללימודי דוקטורט במעבדה להידרוכימייה באוניברסיטת תל- אביב.
פוסט זה פורסם בקטגוריה איכות סביבה, אסדת גז, גז טבעי, הון שלטון, המשרד להגנת הסביבה, זיהום אוויר, כללי, מאבק הגז, נובל אנרג'י. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s