זיהום האוויר בחיפה: האם באמת האוויר נקי או שהנתונים שגויים?

ניצן מתן

במהלך לימודי נתקלתי במפה הזו.  מדובר במפה עולמית שבה מוצגים נתוני זיהום ב-60 ערים שונות ברחבי העולם. הנתונים של מדינת ישראל מועברים על ידי המשרד להגנת הסביבה ורובם נאספים מהערים  ירושלים, אשדוד, תל-אביב וחיפה.

מפת גוגל זיהום אוויר

ישנו משהו מוזר, שלא לומר מטריד, בנתונים שמראים שמצב זיהום האוויר בחיפה טוב יותר מאשר בתל-אביב, אשדוד, אשקלון וירושלים.  נתונים אלו נראים כלא סבירים בהתחשב במידע שאספנו בעבר בנוגע לזיהום האוויר בנפת חיפה. אומנם ישנה אפשרות שכל התקלות כולן תוקנו לחלוטין אך גם בבתי זיקוק מהמפוקחים בעולם סביר שתהיה פליטה כלשהי של תוצרי זיקוק לאוויר. מכיוון שכך, אני מעריך שישנן שלוש סיבות עיקריות לכך שהנתונים המופיעים במפה לא מייצגים את מצב איכות האוויר בנפת חיפה.

ההסבר הראשון הוא שהמפה אינה מציינת את ריכוזם של חומרים ארוגניים נדיפים באוויר. תעשיות כבדות כגון בתי זיקוק ומפעלים פטרוכימיים נחשבות כגורם משמעותי ביותר לפליטת חומרים אלו לאוויר. מכיוון שבמפרץ חיפה ישנו ריכוז גבוה של תעשייה כבדה, התעלמות מפרמטרים אלו בהכרח מביאה למידע חסר על איכות האוויר. יוצא אם כן, שבאופן מלאכותי הדיווח על מצב זיהום האוויר באזור חיפה נראה טוב יותר מאשר במציאות.

ההסבר השני לאיכות הטובה לכאורה של האוויר בחיפה הוא שבדיקות אלו מתייחסות בעיקר למזהמים הנפלטים מתחבורה. בתל אביב ובירושלים מתבצעות הבדיקות בנקודות מזוהמות ביותר. לדוגמה, ניתן לראות את התחנה המרכזית בתל-אביב ואת רחוב בר-אילן הצפוף ועמוס האוטובוסים בירושלים. בחיפה, לעומת זאת, חלק מהבדיקות לתחבורה אינן באזורים שבהם צפיפות התחבורה גבוהה, כגון קריית בנימין או קריית ביאליק. ללא ידע רב בתחבורה ברור שהשוואה בין תחנה מרכזית בתל אביב לקריית ביאליק אינה השוואה תקפה, ויש להשוות בין אתרים שבהם כמות הרכבים ותנאי הסביבה דומים ביותר.

הסבר אפשרי אחרון טמון בזהות הגוף המנטר את זיהום האוויר, והוא – עיריית חיפה בכבודה ובעצמה. הניטור מתבצע באמצעות  "איגוד ערים אזור מפרץ חיפה הגנת הסביבה" שראש העיר יונה יהב הוא יושב הראש שלו. לפני מספר שנים מבקר המדינה הוציא דו"ח חריף על איגוד זה, והוא מפרט בו שהאיגוד אינו בודק את המפעלים דרך שיגרה, ואף אין לו תכנית עבודה מסודרת לגבי בדיקות בעתיד. חמור מכך: רק לפני שלושה חודשים נחשף חשד לניגוד עניינם חריף בצמרת איגוד הערים. סגנית סמנכ"ל איגוד הערים כיהנה בתפקיד החשוב של ניטור והערכת זיהום האוויר, ופיקוח על בתי הזיקוק שנחשבים לקומפלקס המפעלים המזהם ביותר. מסתבר, שבעלה של המנהלת גב' בלה בן דויד, זכה במספר מכרזים יוקרתיים מול בתי הזיקוק. במקרה הטוב האיגוד הינו רשלן ולא הבחין בכך שישנם שני "בן דויד" בחיפה, האחד מנטר את בתי הזיקוק והשני זוכה במכרזים בסכומי עתק. האיגוד גם לא הבחין ששני אנשים אלו נשואים, ושייתכן שיש בסיטואציה הזו ניגוד עניינים חמור. האפשרות השנייה היא, שהאיגוד אכן ידע על כך, ומשטרת ישראל בודקת את ההשלכות אפשרות חמורה זו, בימים אלו ממש.

לסיכומו של דבר ועניין: אנו מקווים ומצפים שמדינת ישראל תתחיל להתייחס ברצינות לנזקים הקשים של זיהום האוויר, ותתחיל לבצע אכיפה אפקטיבית לשיפור מצב האוויר בישראל. העובדה שבמדינת ישראל האזרחים נחשפים למזהמים אורגניים בשיעור הגבוה ב-240% מאזרחי ה-OECD  צריכה להדיר שינה מעיני מקבלי ההחלטות. ארגון הבריאות העולמי וה-OECD  העריך שבישראל ישנם 2,452 מקרי מוות בטרם עת מזיהום אוויר. יש להתייחס לנושא כאל בעיה כבדת משקל, ולא כאל גורם חסר חשיבות של "ירוקים" או "מחבקי עצים".

חומרים אורגנים נדיפים ישראל אירופה

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה OECD, איכות סביבה, בתי זיקוק נפט, זיהום אוויר, כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s