מנהיגי הציבור הדתי-לאומי שתקו ששרפו בתים. מה יגידו לאחר שנשרפו אנשים חיים?

ניצן מתן

רבנים, נבחרי ציבור מהימין, מדריכים בתנועות נוער, הורים ואימהות וכל אדם בעל השפעה חינוכית או חברתית בציבור הדתי-לאומי עכשיו זהו זמן המנהיגות. עכשיו זהו הזמן שבו תראו קבל עם ועולם את פרצופכם האמתי. האם תצאו בגינוי חריף ותקיף נגד שריפת המסגדים ובתי המגורים?

הרי כל בר דעת ידע שבבתים שנשרפו היו אנשים. כל בר דעת ידע  ששריפת בתי המגורים תגבה ,במוקדם או במאוחר, קורבנות בנפש. ברי הדעת בציבור הדתי-לאומי ראו ושתקו זמן רב מידי. שריפת המסגדים יכולה להפוך בין רגע לשחזור מצמרר של טבח מערת המכפלה. וכולם שותקים ומעלימים עין. בשם ערכים יהודיים לכאורה מניחים למצב להידרדר. בשם קדשות הארץ מעלימים עין מפגיעה בחיילי צה"ל. בשם ישוב הארץ ושלמותה מסכימים לביצועם של פוגרומים, הרס בתים ושריפת מסגדים.

עד היום שתקתם. עכשיו זהו הזמן לקום ולגנות. לגנות לא רק היום ומחר. לגנות לא רק את הרצח. לגנות באופן ברור את תגי המחיר, את הפגיעה ברכשו את הסיכון המיותר של חיי אדם.לגנות לאורך זמן ובעקביות. אני מקווה שלא ימצא אדם אחד שמסוגל להצדיק לעצמו ולציבור את שריפת התינוק ומשפחתו כדבר טוב, נכון או ראוי. אני מקווה שהסולם הערכי של הציבור הדתי-לאומי מעלה על נס את קדשות חיי האדם וביחוד את קדושת החפים מפשע. שהרג, מלחמה וטרור הם ברירת מחדל חמורה וקשה ולא מצב רצוי וראוי.

מחר מתחיל שבוע חדש. עברה שבת שלמה שבה, אני מקווה, עשו רבים-רבים חשבון נפש עמוק ונוקב. מתחיל שבוע חדש שאני מקווה שעוד בתחילתו תצא קריאה חדה וברורה מכל המחנכים, הרבנים ונבחרי הציבור כנגד המעשה הנפשע הזה. שבוע של מבחן שלא מזדמן לעיתים קרובות. האם הכתובת תישאר על הקיר בעוד אירועי הצתה וטרור ימשכו עוד ועוד. האם יקומו מנהיגי הציבור הדתי-לאומי ויעצרו, הלכה למעשה, את ההידרדרות הערכית לה הגענו?

שבוע חדש וחשוב מתחיל. האם השבוע יהיה בסימן שתיקה המאשרת באופן הברור ביותר את האלימות והטרור? אני מקווה שלא. האם השבוע יהיה בסימן של הגדרה וחיזוק של כללי המוסר והנורמות הראויות? אני מקווה שכן.

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה זכויות אדם, רצח, שריפת בתים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s