"מפחידים אותנו שאיראן תתחיל למכור גז, אבל זה פשוט לא יקרה"

ניצן מתן

פורסם לראשונה באתר "המשמר החברתי" ב-28.5.2015.

בשבוע שעבר, ב-23 ליוני, התקיים יום הסביבה בכנסת. בכל ועדות המשכן התקיימו דיונים העוסקים בנושאי איכות הסביבה ושמירת טבע. אישית השתתפתי בשני דיונים להם קשר הדוק אחד לשני: טיפולו של המשרד להגנת הסביבה בנושא זיהום האוויר וכנס חרום בנושא משק הגז. אעמוד על הקשר ההדוק, והיקר ביותר, בין נושאים אלו בהמשך. כנס הגז היה מורכב משילוב מפלגתי מעניין: נוכחות מרשימה של המחנה הציוני, ח"כ ליצמן שבא לתמוך וח"כ רועי פולקמן מסיעת כולנו.

המעניין והמפתיע ביותר היו דבריו של ח"כ פולקמן. פולקמן הינו איש משכיל ולו מספר תארים מכובדים. נראה שבמהלך אותם התארים הוא התמודד בכבוד עם בעיית זיכרון קשה ביותר. פולקמן שכח לחלוטין את דבריו של האוצר, שהוא גם ראש סיעתו, שיש לפרק את מונופול הגז כי "…מונופול צריך לפרק אותו". בכנס אמר פולקמן שנושא המחירים והמונופול כמעט נגמר ועכשיו נשאר רק כיוון עדין, "פיין-טיוניג" לדבריו. פולקמן גם מוטרד עמוקות שהנושא הפך להיות "פוליטי מפלגתי" וכך הדיון הופך ללא ענייני ולא ראוי. לקינוח הוא בירך על המעורבות הציבורית ועל השקיפות אבל שצריך לזכור שהאנשים שיושבים בוועדות הם ראויים ושצריך לסמוך אליהם. נראה שהח"כ חסר הזיכרון נשלח על ידי ראש הסיעה, הלוא הוא שר האוצר כחלון, כדי לבדוק האם ההזויים והפופוליסטיים שוב מתכוונים להפריע למבוגרים האחראים בעבודתם.

מלבד ח"כ פולקמן המסר בחדר היה די אחיד. מתנהל שוד גז גדול שעלול להנציח מחיר גבוה ללא תחרות לעשר שנים קדימה. המדינה דוחה את פיתוח מאגר הגז לווייתן ללא סיבה. המדינה מעוניינת לתת עוד הקלות מס לחברות כלומר שמשמועתם הגדלת הנטל הכספי על הציבור שיסבסד חלק מעלויות ההקמה של מאגרי הגז. הדברים הללו צריכים לעבור דרך הכנסת וכאן מתכננת האופוזיציה לנהל קרב קשה ומתיש. בנוסף, ואת זה הדגישו כולם, יש לצאת למאבק ציבורי עיקש וחריף. זה משפיע מאוד, כך הוסבר, חשוב מאוד ויכול לשנות את פני הדברים בצורה משמעותית ביותר. יו"ר האופוזיציה, ח"כ הרצוג, הבטיח מאבק פרלמנטרי עיקש. הבטיח ועכשיו אנו נראה האם הוא גם ייבצע.

בכנס היו מספר מרשים של מומחים אזרחיים ששפכו אור על טענות ונושאים שונים במשק הגז. המסר המטריד ביותר שעלה מדבריהם הוא שטענות הממשלה, וראש הממשלה בראש, משרתות את חברות הגז בצורה בל תאמון. ולא רק שהם משרתות את חברות הגז הן גם לחלוטין לא נכונות ולא מבוססות על עובדות. הגז לא יישאר בים כי הוא שווה המון כסף גם אם יעלה המיסוי. לא כדאי למכור נפחי גז כל כך גבוהים לחו"ל כי אז נצטרך לקנות דלק וסולר יקרים בהרבה בעוד כמה עשרות שנים. לא סביר שיימצאו מאגרי גז נוספים בחוף הישראלי אז אי אפשר לתכנן על תחרות עתידית בתקווה שימצאו מאגרים שכאלה.

דברי הפעילים האזרחים

אורלי בר-לב: אנחנו קבוצה גדולה של אנשים שמרגישה שיש התעוררות עזה בנושא מונופול הגז. נעשה כאן שוד ללא שקיפות ובמחשכים. יש הפגנה גדולה במוצאי שבת שציבורים רבים ושונים יגיעו אליה.

עו"ד נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון ציינה שהוגש בג"ץ נגד הצוות שעוסק במשא ומתן על משק הגז ללא סמכויות וללא כתב מינוי. בנוסף היא ציינה שרבים מהרגולטורים מבינים שאם הם יהיו נוחים לתשובה היום תשובה ידאג למשכורת מאוד גבוהה מחר מה שגורם להם לשכוח את טובת הציבור.

עילי דוקטורנט למדיניות אנרגיה: מפחידים אותנו על כך שאיראן תתחיל למכור גז ותציף את השוק. זה פשוט לא יקרה מכמה סיבות. הסיבה העיקרית שאיראן צריכה את הגז לעצמה ולא תמהר למכור אותו לחו"ל. בנוסף לכך זמן הפיתוח של מאגרי הגז והקמת התשתית הנלווה הם 10 שנים לפחות, מה שלא מעמיד אותנו בשום סכנה מידית. אם איראן תרצה למכור לאזור שלנו היא תצטרך להקים צינור שייקר את הגז בצורה משמעותית. חשוב להוציא את איראן מהמשוואה. אני לא מכיר משא ומתן שצד א' נותן לצד ב' מידע כדי ללחוץ על צד א' ביחוד שהטיעון שגוי.

נועם סגל הפורום הישראלי לאנרגיה: למדינה אין מתווה ואין מדיניות. רוב מאגרי הגז בעולם מנוהלים על ידי מדינות ומנוהלים בצורה טובה ביותר. צריך לבנות פה מדיניות ל-50 שנה לפחות ושהמדינה תיקח בה חלק אקטיבי.

דוקטור לנגוצקי: אני מדבר פה כגיאולוג נפט שגילה את תגליות הגז ואין לי אינטרס כספי בנושא. אין סיכוי למצוא מאגרי גז משמעותיים נוספים בחוף הישראלי. תשכחו מזה. מה שמדהים שהתהפכו היוצרות. במקום שהמדינה תשלוט היא נותנת לחברות הגז את כל הכוח למול מסע של שקרים והפחדות. המדינה מתרפסת ופוחדת. חברות הגז דורשות מהמדינה שלא לתת להם דרישות "נה!" חברות הגז בחיים לא יעזבו את מאגרי הגז כי הם שווים מאות מיליארדים.

לסיכום, נכתבו כבר תילי תילים על מתווה הגז ועל המהלכים שהכנסת צריכה לעשות כדי לאשר את המתווה החדש. שינוי תנאי ההחזקה והרישיון צריכים לעבור דרך הכנסת ומעניין לראות אך יתנהלו הדברים. מספיקים שניים שלושה חברי כנסת אמיצים מהקואליציה בכדי לעצור את שינוי החוק. אנחנו, כציבור, יכולים גם להשפיע. הנקודה הבאה היא הפגנת הענק ביום שבת וחשוב שכולם יבואו ויגיעו.

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה ועדת צמח, מאבק הגז, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s