דע היכן אתה אוכל

דע היכן את אוכל

מר יאיר לפיד, שר האוצר, שלום.

אני מניח שלא תקרא את הכתבה הזו. הרי אני אחד מאותם אנשים שאתה לא רוצה לפגוע בהתלהבות הדמוקרטית שלהם. אחד מהאנשים הללו שצועקים אי שם, מחוץ לחדר הממשלה הממוזג, וקולם לא נשמע. אבל אני כותב זאת כי יש אנשים אשר יקראו את הדברים הללו. יכול להיות שהם יהיו רבים מדי מכדי שתתעלם מהם, ואם הפעם זה לא יקרה – מי יודע, אולי יגיע יום שתשים לב לקולות המתנגדים לך.

אני כותב על כך שהיום התגאית במספר הישגים חשובים, והנה מה אני חושב באשר להם.

חקיקה בנושא עובדי חברות כוח האדם

התגאית בחוק שאמור לעזור לעובדי כוח האדם, או בשמם המקובל: עובדי הקבלן. אמרת, שלאחר העברת החוק, יהיו אותם עובדים שקופים פחות ונראים יותר.

אדוני שר האוצר, השימוש שלך בביטוי "שהורדקופים" מקומם אותי. אנשים אינם שקופים, גם כאשר לא נחקק בעבורם שום חוק. היה עליך להדגיש כי בעיניך הם לא היו שקופים לפני שנכנסת לתפקידך, אינם שקופים מאז שאתה בתפקיד, ואתה דואג לכך שלא יופרו זכויותיהם הבסיסיות, באשר להעסקתם. כלומר, בין השאר, שלא יפטרו אותם מדי שנה, כמו את עובדי מזנון הכנסת המפוטרים בפגרת הקיץ של הכנסת, ושבים לעבוד בתום הפגרה. אלה עובדים שאתה פוגש יום יום בעבודה שלך. כך גם עובדי הניקיון במשרד האוצר, שהם משוללי זכויות ופנסיה.

אתה פוגש אותם יום יום בעבודתך, ובמזנון הכנסת, שם הם מגישים לך את ארוחותיך.

האם ביקרת אצל רופא עיניים מומחה בזמן האחרון? אני שואל, כי נראה לי שלקית במחלה נדירה הגורמת לאנשים להיות שקופים, ואשר רק חקיקה מיוחדת תרפא אותה. השאלה פשוטה: האם אינך רואה את העובדים במזנון הכנסת, שם אתה את אוכל מידי יום? האם לפני הצעת החוק הם היו כה שקופים בעיניך, עד אשר לא ראית שהם מפוטרים בכל פגרת קיץ, ומוחזרים לעבדותם, משוללי זכויות ופנסיה, למושב החורף? האם המאבטחים ועובדי הניקון שאתה רואה במסדרונות האוצר, הם כה שקופים שעד היום לא הבחנת בהם?

אתה הוא שר האוצר. אם אתה רוצה שאנשים אלו לא יהיו עוד "שקופים", דאג להעסקתם בדרך ישירה. הרי את אמרת שהחוקים כבר קיימים, אבל איש אינו מקיימם. הרשה לי להזכירך, שבתוקף תפקידך כשר האוצר, אתה הוא האחראי על חוזי ההעסקה בשירות המדינה. אין צורך בחקיקה, אלא בהחלטה של שר, שלא להעסיק יותר עובדי כוח אדם.

ההחלטה באשר לייצוא הגז

היום אמרת שהטענות כנגד ייצוא הגז הן חסרות ביסוס. כאלו של דמגוגים פופוליסטים, שלא יודעים דברו חצי דבר. נראה שהעובדה שדר' ולאד ודר' נתניהו, המדענים הראשיים של משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה, אמרו שאסור למכור גז מחוץ למדינה עד שנת 2020, גם היא חסרת ביסוס. הלוא כן? מה באשר למה שנכתב בדו"ח הביניים של ועדת צמח, אודות חברת נובל אנרג'י ודומותיה, המקבלות הטבות מס מפליגות, מוגזמות ולא כלכליות? ההערכה הזאת של הוועדה – היא חסרת כל שחר בעיניך? הרי אתה, וגם ראש הממשלה, כמובן, יודעים משהו על פטורים מפליגים במיסוי של חברות גדולות. אולי העובדה שאין אנו יודעים כמה גז קיים בים, כפי שמציינת רשות הגז הטבעי עצמה, פשוט תלושה היא לחלוטין מהמציאות, לדעתך? יכול להיות שכל המומחים שהביעו דעה שונה משלך ושל ראש הממשלה – הם אנשים חסרי ידע? מה באשר לשנים של ניסיון מקצועי ואקדמי של האנשים הללו? ייתכן שרמתם אינה משתווה כלל לשליטתך בחומר המדובר, ולרמה המקצועית שלך?

נכון שיש דעות מקצועיות, והממשלה מחליטה גם על פי שיקולים כלליים רבים. חבל מאוד שלא פירטת לציבור מהם השיקולים הללו.

יכול להיות שהדו"ח הנעלם של משרד האוצר, המביע התנגדות לייצוא הגז, הוא פשוט חסר חשיבות? אנו מניחים שאתה קראת את הדו"ח הזה. אנו יודעים שמנהלי דלק נדל"ן, החברה של מר יצחק תשובה, קראו אותו. כנראה שאנחנו, הפופוליסטים חסרי הביסוס, פשוט לא נצליח להבין אותו, כך שאין טעם לפרסם אותו לטובת הציבור הרחב.

בכבוד רב

ניצן מתן

פופוליסט חסר ביסוס

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s