בקשה לדיון חירום בנוגע לתכנון מתקני הטיפול בגז ביבשה

בקשה לדיון חירום בנוגע לתכנון מתקני הטיפול בגז ביבשה

לכבוד: ח"כ מירי רגב.

שלום רב.

זה זמן רב שתושבי עמק חפר, יחד עם רשויות מקומיות אחרות,  מביעים את חששם מהקמתם של מתקני הגז ביבשה. בשבוע שעבר הגיע לידנו תסקיר השפעה על הסביבה שנועד לבדוק את ההשפעה של המתקן על חיי התושבים והסביבה באזור.

התסקיר, אשר אמור היה לתת מענה למגוון ההשלכות של המתקן על הסביבה, משקף תמונה קשה של זלזול בחיי אדם, התעלמות ממידע, והשארת רוב ההליך התכנוני לשיקול היזם.

שלושת הפסקאות המצוטטות להלן מראות יותר מכל את אופי המסמך:

 עמוד 3  "מאחר וישנו חוסר במידע המשפיע על התכנון (כגון הרכב הגז במאגר והטכנולוגיה המתוכננת למתקן הטיפול)…" " …בחינת השפעות סביבתיות אפשריות שאינן כלולות במסמך זה, ייערכו בשלב היתר הבנייה…"

במסמכים קודמים אשר פורסמו על ידי משרד הפנים יש מידע רב לגבי הרכב הגז במאגר. כיוון שמדובר במתקנים האמורים לקום במהלך השנים הקרובות, הרי שגם הטכנולוגיה מוכרת וידועה. על רקע זה לא מובן מדוע יש להותיר בידי היזם את האפשרות לבחון השפעות שאינן כלולות במסמך זה היום, ולדחות את הבחינה לשלב היתרי בניה בהם נמנעת מהציבור אפשרות להתגונן?

עמוד 3 "…לאורך ההליך התכנוני נעשה מאמץ לבחירת מיקום מרכיבי התכנית כך שהשפעת מימוש התכנית על השימושים והייעודים הקיימים והמאושרים תהיה מינימאלית"

הקביעה ש"נעשה מאמץ" היא לא פחות משקרית מכיוון שהאופציה הימית מעולם לא נבדקה.

עמוד 149 " בעת רעידת אדמה תיתכן פגיעה רב-מערכתית ובו-זמנית במתקנים השונים עם סכנה לחיי אדם ולהתפתחות אירוע זיהום…"   עמוד 196 בטיחות מתקנים לרעידות אדמה  "הצוות שיכין את התכניות עבור שלב היתרי הבניה יכלול מהנדס רעידות אדמה שיכיר את הפרקטיקה המקובלת בתחום…"

בחלקים רבים של המסמך דוחים בדיקות והחלטות הרות גורל לשלב אישורי הבנייה כמו שמתואר לעיל. בנוסף על כך המשרד להגנת הסביבה מגדיר במפורש שיש צורך במיגון מלא בעת רעידת אדמה. האם מדינת ישראל מתכוונת לאשר בנייה בניגוד להגדרות שלה עצמה?

כתושבים שחייהם בסכנה נוכח האפשרות שיוקמו מתקנים מסוכנים בפתח ביתם, אנו מבקשים ממך לקבוע  דיון דחוף בוועדת הפנים והגנת הסביבה שבו נביא את שאר ההשגות והטיעונים שלנו למסמך בפרט ולנושא בכלל.

בכבוד רב,

ניצן מתן

0547879411

nitzanmatan@gmail.com

העתקים:

חברי הכנסת המכהנים בוועדת הפנים והגנת הסביבה.

ח"כ טלב אבו עראר

 ח"כ דוד אזולאי

ח"כ ישראל אייכלר

ח"כ תמר זנדברג

ח"כ בועז טופורובסקי

ח"כ זבולון כלפה

ח"כ חמד עמאר

ח"כ משה זלמן פייגלין

ח"כ דוד צור

ח"כ נחמן שי

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה מאבק הגז, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s