דורשים פוליטיקה נקייה

המכתב נשלח מטעם עמותת "המשמר החברתי" ב-10 ביוני 2012. במהלך שנת 2015 הפכה הכנסת ל"כנסת ירוקה". אחת מהנגזרות של החלטה ברוכה זו היא הפסקת השימוש בכוסות חד פעמיות העשויות מפלסטיק.

לכבוד

יושב ראש הכנסת ח"כ רובי ריבלין

הנידון:  הכנסת כגוף מכוון בנושא מחזור פסולת בארץ ישראל

ח"כ ריבלין שלום רב,

שמי ניצן מתן ונפלה בחלקי הזכות להיות חבר בשדולה לצדק חברתי בכנסת.

כאשר שהיתי במשכן לא יכולתי שלא להבחין שבכנסת ישראל משתמשים בכוסות פלסטיק חד פעמיות ואין בנמצא מתקנים להפרדת פסולות. מדינת ישראל יכולה להתגאות בכך שהיא עומדת בחזית העולם המערבי בהשבת מי ביוב לצורכי חקלאות ותעשייה וכן במחזור של נייר, בקבוקים והפרדת פסולת לצורכי מיחזור. במדינה קטנה וצפופה כארצנו ישנה חשיבות עליונה לטיפול חכם ויעיל במשאבים טבעיים ולמניעת הרס של אותם משאבים כתוצאה מפעילות האדם.

במכלול זה הפלסטיק מהווה את אחת הבעיות החמורות והקשות לטיפול. חומרים המיוצרים מפלסטיק ונילון, שהם תוצר לוואי של תעשיית הנפט, הם בעלי אורך חיים של מאות בשנים ומהווים מפגע סביבתי ותבראותי חמור במיוחד. הפלסטיק על מוצריו השונים, כגון שקיות נילון וכוסות, מפריש חומרים מסוכנים שמזהמים את הקרקע, המים והאוויר שיש להתמודד איתו למשך זמן ארוך במיוחד.

ח"כ ריבלין, ברשותך, הרשה לי להציע הצעה בנושא זה. הנחה, מתוקף תפקדיך כיושב ראש הכנסת, שהמשכן יעבור לשימוש בכוסות העשויות מנייר ושיוצבו פחי מחזור לנייר בחדרי המשכן. פעולה זו, בנפרד לשיפור שהיא תתרום לאיכות הסביבה, תהווה סמן דרך חשוב  לגופים שונים במדינת ישראל.

כאשר כנסת ישראל תצא בהצרה רישמית שהיא עוברת לכוסות נייר ברות מחזור הדבר ישפיע על גופים רבים נוספים לבצע מהלך דומה. לאחר מהלך זה תהיה לגטימציה גבוה לגופים אשר איכות הסביבה חשובה להם לבוא בדרישה למול גופים פרטיים לבצע מהלך דומה. במהלך עקרוני זה יש, ברשותך, יושב ראש הכנסת, ליצור שינוי לטובת אזרחי מדינת ישראל. נפח הזבל יקטן, דבר שיוביל לחסכון כספי לרשויות, ומדינת ישראל לא תצטרך להתמודד עם מפגע בריאותי ארוך טווח.

יושב ראש הכנסת הנכבד, קוראי מכתב זה ואנוכי מחכים לתשובתך. אנחנו תקווה שלמרות סדר יומך העמוס, תפנה מזמנך לנושא זה בכדי לשפר, ולו במעט, את המדינה בה חיים כולנו.

בתודה מראש,

ניצן מתן

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה דיור ציבורי, כוסות פלסטיק, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s