רבנים לבן אדום

רבנים לבן אדום

לכבוד: ראש ממשלת ישראל ושר הבריאות מר בנימין נתניהו.

שלום רב,

הנידון: מינוי ועד רבנים למד"א

בימי בית הספר התיכון שלי, 1997-2000, התנדבתי במד"א ירושלים, ואף הייתי מדריך בתחנה. תקופה זו זכורה לי לטובה בשני מישורים עיקריים: הצלת חיי אדם, ושיתוף הפעולה בין מגזרים שונים בחברה, לצורך מטרה זו.

בתחנה זו התנדבו, זה לצד זה, אזרחים ערבים ומתנחלים, חילונים וחרדים, והמוטו המשותף היה ועודנו: "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא". כאשר שיבצנו מתנדבים לאמבולנסים, היו השיקולים שעמדו נגד עינינו טיב יחסי האנוש בצוות ורמתו המקצועית. לא שקלנו, וגם לא ביקשו מאתנו לשקול, עניינים של צניעות בין המינים, או הסרת מתנדב ממשמרתו עקב החשש לחילול שבת. המטרה הייתה הצלת חיים, ומטרה זו קידשה את עבודתנו.

אין זה אומר שהלינות היו משותפות לבנים ולבנות, או שהארוחות לא היו כשרות בתחנה. איש לא נאלץ לבצע מטלות שאינן קשורות לחיי אדם – בשבתות. התחשבנו זה בזה, ופעלנו למען מטרה משותפת, שגם היום, אחת-עשרה שנה לאחר מכן, אני חושב שאין גדולה ממנה: הצלת חיי אדם.

מסיבות אלו לא ברור מדוע הוקם ועד רבנים למד"א. האם בגלל לחץ מצד פרנסי הציבור החרדי, שחוששים מחוסר צניעות ומחילול שבת?

לפי הכתוב, הוועד יעסוק בהלכות של צניעות, רפואה ועוד. הוועד הזה, בראשותו של רב שקרא שלא למכור דירות לערבים מכיוון שהם "חברה אלימה", כבר קבע שעבודה של נשים וגברים יחדיו איננה צנועה, ויש בה בעייתיות קשה.

האם הצניעות חשובה יותר מחיי אדם? ישנם מקרים שבהם יש צורך להפשיט אדם כדי להעניק לו טיפול רפואי, לעיתים גם ברשות הרבים. האם יקבעו הרבנים הנחיות גם לנהלי עבודה אלו? האם ייצא אמבולנוס לדרכו ללא כוח אדם מספיק, רק כדי שלא יעבדו בו נשים וגברים יחדיו? האם אדם שצריך טיפול רפואי בשבת ומתקשר למד"א, ייאלץ להסביר האם הכאב שהוא חש, עקב תאונה או מחלה, מסכן את חייו או לא?

ומה בנוגע לאזרחיה הערבים של המדינה? הרי ברור שעובד מד"א בן "החברה האלימה" לא ראוי שיגיע לעזרתה של צעירה חרדית צנועה ויראת שמיים, שעלולה להיות, חלילה, לבדה כאשר תזדקק לטיפול רפואי. האם בני ה"חברה האלימה" הזו זכאים לטיפול רפואי?. כבר קבע אחד מגדולי הדור, מי שהיה רב ראשי לישראל, הרב עובדיה יוסף, שעדיף ליהודי להתחמק מלהעניק טיפול רפואי לגוי, כאשר מדובר בשבת.

מעבר לשאולת הקשות הללו הרי קיים גם שלטון החוק, והמנהל הציבורי התקין. היכן נכתב בחוק מד"א על ועד רבנים לארגון?  היכן אפשר למצוא בחוק את פירוט סמכויותיו של ועד כזה? מי משלם את המשכורת של הוועד הנכבד, שיש לקוות שהיא צנועה, ומי בכלל האחראי למינוי הוועד?

באם החליטו, שר הבריאות וסגנו, להקים ועד שכזה – עליהם לנסח הצעת חוק מסודרת כדי להביאה לשולחן הכנסת, לצורך חקיקה. בינתיים, עד להסדרת הנושא בחוק, אין לוועד כזה זכות קיום במדינת חוק.

בכבוד רב,

ניצן מתן

התעוררות הרשת לשינוי חברתי.

מקורות מידע:

https://www.dropbox.com/sh/8tlu3wwkczc95c8/LjouNcmPam

העתקים: סגן שר הבריאות ח"כ יעקוב ליצמן.

רשימת הח"כים המצטיינים לפי המשמר החברתי:

יושבת ראש מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ

ח"כ דב חנין יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה.

ח"כ איתן כבל.

ח"כ שלמה מולה.

ח"כ ניצן הורביץ.

ח"כ אילן גילאון.

ח"כ מרינה סולודקין.

ח"כ אריה ביבי

רשימת התפוצה של "התעוררות הרשת לשינוי חברתי".

אתר "התעוררות הרשת לשינוי חברתי" באינטרנט.

אתר "המשמר החברתי".

אתר עבודה שחורה באינטרנט.

התנועה לאיכות השלטון.

אודות ניצן מתן

בוגר תואר ראשון בביולוגיה ימית ומדעי הים ותואר שני בגאוגרפיה וסביבה, אם תזה בנושא זיהומי דלקים למי התהום. עובד בתור ייועץ סביבתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה זכויות אדם, כלכלה וחברה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s